2025. február 18., kedd

 



A szégyen és az életben való boldogulás

A szégyenérzet az emberek egyik alapvető érzelme. A szégyen reakció egy helyzetre elhiteti velünk, hogy a kezeink meg vannak kötve és nem tudunk változtatni a negatív, lealacsonyított vagy lenézett tulajdonságainkon. Gyakran nagyon el is tudunk keseredni önmagunkkal kapcsolatban, amikor egyszerűen nem érezzük magunkat elég jónak. Ilyenkor szükséges meglátnunk, hogy az életben a jelenségeknek több oldala van. Minden ember a ’negatív’ és a ’pozitív’ oldalával együtt az aki, vagyis önmaga, ezekkel együtt lesz teljes és jól. Sokszor a ’negatív’ oldalainkból származik rengeteg erő, olyan alapok és mozgatórugók, amik hajtanak minket az életben való boldogulásra, előre menetelre és kiteljesedésre. Jó, ha így önmagunk ’nehezebb’ részeit érzéseinkben magunkhoz ölelni, mert ezek az oldalaink a legnagyobb áldásaink is egyben. Tekintsünk alázattal a nehéz helyzetekre és érzésekre, mert ezek a boldogsághoz vezető utak, amik megmutatják milyen területeken kell megtanulnunk jól lenni és boldogulni.


2025. február 11., kedd


 A düh kezelése

A bennünk levő düh és idegesség bizony tud tombolni. Néha sajnos kiutat keres, hogy másokra irányulhasson. Közben mi belül pattanásig feszülhetünk, esetleg bánthatunk is, nem csak szavakkal, és azt gondolhatjuk, hogy dühünknek oka van, és a másik fél bizony tanulja meg, hogy mit is tett, és mi a következménye a viselkedésének bennünk. Aztán ez megtörténhet újra és újra. Akár kereshetjük is a célt, hogy min élhetnénk ki a dühünket, a feszültséget, mibe köthetnénk bele, egyfajta enyhülést keresve ezzel magunknak. A probléma itt sokszor valami beragadt fájdalom a szívben, valami, amiért a szelídségünkkel fizettünk, mert a szív nem tud megnyílni az élet göröngyösebbnek tűnő helyzeteiben. Ha már itt tartunk, és látjuk, hogy ebben vagyunk, érdemes ennek a dühreakciónak úgymond tudatosan megadni magunkat. Mit is jelent ez? Ez azt jelenti, hogy tudjuk, látjuk, hogy dühhel reagálunk az élethelyzetekre és a reakció helyett hátra lépünk, leülünk, és kitárt karral hátra dőlünk. Eközben tudatosan odafordítjuk a figyelmet a mellkasra, és közben elengedjük az izmainkat a gát területén. A levegőt beszívva és kifújva koncentráljuk a mellkasra, ebben az állapotban maradva enyhülésig.

Egyúttal érdemes elkezdeni átgondolni a történetünket és azt, hogy a korábbi reakcióinkat mi okozza valójában, mi történt velünk korábban, mikor reagáltunk így először például. Egy hivatásos segítő is ajánlott ebben a folyamatban. A reakciót meg fogjuk tudni változtatni, és ez vissza fog tudni bennünket vezetni a szelídségbe. A problémákat sokkal építőbben fogjuk tudni kezelni, és figyelni is fogunk tudni a környezetünkre, nyitottak tudunk lenni mind a saját, mind a másik érzéseire. Jó, ha sokat játszunk a gyerekekkel, ha vannak gyerekeink, jó fogócskáznunk, a szabad levegőn időt töltenünk. Ha a feszültséget újra felgyülemleni érezzük végzünk légzőgyakorlatokat, akár csak megállva és tudatosan figyelve a légzésre és minden légzéskifújásnál a mellkasra koncentrálva.

Az érzésekről írnék még. Nekünk embereknek bonyolult érzésvilágunk van, ami nagyon boldoggá, és nagyon nehézzé is teheti az életünket. Az érzések gyakran lehetnek beszorítva a testbe, az izmokba, akár a tudat zavarodottságába, és az is lehet, hogy már levegőt sem kapunk tőlük. Az érzések kifejezetten kényelmetlenek lehetnek, ha a felszínre akarnak kerülni, azonban ez szükséges út ahhoz, hogy szabadon tudjuk kezelni őket. Ijesztő lehet szembe találkozni velük, és akár meg is futamodhatunk a folyamat elöl. Azonban, amikor már kész vagyunk szembenézni magunkkal, indulhatunk, hogy teljes elfogadással felfedezzük magunkat. Ennél a folyamatnál fontos az önszeretet és az önelfogadás állapota. Ezzel tudjuk megszelídülve felszínre hozni a korábbi beragadásokat, miközben a megértésünk és a tudatosságunk fejlődik és akár humorral tudunk magunkra tekinteni.


2025. február 5., szerda

 


Tudod merre tartasz? - továbblendítő gyakorlatok a mostani megfázásos tünetekre

Vannak olyan helyzetek az életünkben, amikor nem felétlenül van meglátásunk arról, hogy merre is haladunk. Sokszor van, hogy ami körülöttünk van, vagy a helyzetet, amiben vagyunk, azt legszívesebben levetnénk magunkról, csak hogy megkönnyebbüljünk a lelki frusztrációtól, aminek nem is feltétlenül van kézzel fogható magyarázata, de a jelenléte nagyon is érezhető. Ilyenkor érdemes elengedni a felgyülemlett feszültséget, tudatosan, és kívülállóként szemlélni a helyzetünket vagy magunkat. Sokat segít, ha egyszerűen tudunk értékelni például olyan egyszerű dolgokat, hogy minden nap felkelhetünk, minden nap láthatjuk a természet szépségét vagy érezhetjük a testünkön a nap melegét. Ehhez álljunk ki a napfényre és figyeljük meg a körülöttünk levő természeti békét tudatosan. Ez sok hálával tudja megtelíteni a lelkünket és a testünket. Ebből a szemszögből a minket körülvevő feszültségek sem fognak úgy megérinteni, ami igencsak fontos az előre haladásban.
Sokszor a feszültségek bezárkóznak a testünkbe, ott kisebb- nagyobb elakadásokat teremtve, aminek tünete lehet a mostani gyakori torokfájás, izomfeszülés vagy fülgyulladás. Ilyenkor érdemes a kezeinkkel végzett munkába időt fektetni, akár ültetni, amikor már jobb idő van, vagy a testünket előre lógatva kilazítani a nyakat, miközben kezeinkkel lendületes mozdulatokat végzünk a föld felé. Ez jól kezeli a felgyülemlett frusztrációt. Ezt követően újra tudatosan telítődjünk meg a hála éréseivel az egyszerű dolgok iránt. Ezzel a kis gyakorlással a korábbi elakadásaink helyett a továbbhaladás lehetőségeket fogjuk látni és az öröm érzésével töltődünk fel, és tudunk törődni másokkal is.
Ha a légcsőben és tüdőben jelentkeznek testi tünetek, sokat köhögünk, vagy nehezebben lélegzünk a betegség már gyógyulási fázisában érdemes visszatartott légzéses gyakorlatot végeznünk. Először nyugodtan lélegezzünk, majd beszívva a levegőt a köldökünkre koncentrálva, a hasat megfeszítve a levegőt tartsuk vissza 3 másodpercig majd engedjük el a hasizmokat és fújjuk ki a levegőt. További 3-4 nyugodt légzést követően végezzük el 3 mp-es légzésvisszatartást és ezt ismételjük meg összesen hétszer. A gyakorlat az elnyomottság érzés helyére tisztánlátást, békét és továbblendülést hoz az utunkon.
Minden gyakorlatot naponta többször elvégezhetünk, egészen addig, amíg megtapasztaljuk a pozitív változást.

  A félelmeinkkel való megküzdés Kedvesek! Kis időre szüneteltetnem kellett a bejegyzéseimet, ahogy a személyes életem nagyon sok időt kíván...