2024. november 20., szerda

 


Bullying -  a lehetséges megoldások 2.

Ma a gyerekcsoportban felügyelő felnőtt (pl. tanár, tanító) jelenlét oldaláról közelítem meg a témát, ami hasonlóan a szülői oldalhoz szerepet játszik a megoldásban. A gyermekcsoportban jelen levő felnőtt részéről egy folyamatos és határozott figyelem szükséges a csoportban. Egyrészt a csoport minden tagját jó, ha a felnőtt érti, és figyelemmel kíséri. Neki minden gyereket szükséges a helyzetben átfogóan ’kezelnie’, ami nem kevés befogadást, figyelmet, határozottságot és éberséget kíván egyszerre. A helyzetekben jelen kell lennie, tudatosan, a helyzet megváltoztatására való figyelemmel. Maga a figyelem gyógyító, melyben a gyerekeket, a gyerekközösség tagjait olyan helyzetekbe helyezi, amivel mind a bántó, mind a bántalmazott egy másik oldaláról is megismerhető lesz a közösség számára. A bántalmazott erővesztését egyensúlyoznia is kell bátorítással, és helyzeteket kell teremtenie arra, hogy a merészséget előhozza belőle, és az adott gyermek megtapasztalhassa a saját lelki erejének csíráit, amivel védő palástot tud majd kialakítani bármi nemű külső megjegyzéssel vagy bántással szemben. Ezáltal meg tud jelenni a gyermekben az önmagába vetett bizalom ereje.

A továbbiakban a bullying-ot kapó gyermek szülői támogatási lehetőségeivel fogom folytatni a megoldás témakörét.

2024. november 19., kedd



Bullying - a lehetséges megoldások 1.

Ahogy ígértem, folytatom a témát, a megoldás szemszögéből. A megoldás színterei a szülői háttér és pedagógusi háttér. A szülői háttérnek is két eleme játszik szerepet a megoldásban, az egyik a bullying-ot adó gyermek szülői háttere, a másik pedig a bullying-ot kapó gyermek szülői háttere. A bullying-ot gyakorló gyermek szülője, ha tudomást szerez egy gyermek kirekesztéséről a közösségben, elfogadó, szeretetteljes ám határozott energiákkal fel kell nyitnia a gyermeke szemét a tettei következményeire. A bullying-ot alkalmazó gyerekeknek fontos megérteniük, hogy mit okoznak a másikban. Lehet, hogy nem akarják a korábban kirekesztettet ettől függetlenül befogadni, mert az ellenérzéseik megmaradnak, azonban a szülő ezt tudja úgy alakítani, hogy a gyermeknek, amig a probléma fennáll, elfogadással saját gyermeke felé, de folyamatosan és határozottan elsimítgatja azokat a kirekesztő energiákat, amiket a gyermeke a kirekesztett felé tanúsít. Ez főleg nyílt beszélgetéseket jelent a gyermekével. Ezzel a gyermeke befogadóbbá válik a körülötte történő dolgokra. Ez nem azt jeleneti, hogy barátkoznia kéne azzal, akivel nem akar. Azonban már nem fog gyermeke úgy támadni, és sokkal inkább esély van arra, hogy a helyzetben figyelemmel és együttérzéssel legyen jelen, ami az ő élete szempontjából legalább olyan gyümölcsöző, mint azéban, aki felé ezt tanúsítja.

Holnap folytatom a témát a megoldás más szemszögeiből. Szépséges napot mindenkinek!


2024. november 17., vasárnap

 


Bullying – avagy mások bántalmazása egy közösségben

Ez a téma engem mélyen érint. Nem azért, mert velem szemben igazából bárki alkalmazza, vagy alkalmazta, hanem azért, mert, ha van olyan ember/gyermek, akivel szemben alkalmazzák, mély szomorúsággal tölt el, ahogy az illető amúgy is vélhetően labilisabb helyzete, legyen az bármilyen okból, támadásnak van kitéve. Ma a gyerekek közötti bullying mögött húzódó energiákról fogok nektek írni.

A gyerekek azért használják, hogy afelé pajzsot építsenek maguk köré azáltal, hogy a másikat kizárják, durva megjegyzéseket tesznek rá, ugratják őt, cikizik, vagy lekicsinylő, lenéző hozzáállást tanúsítanak vele szemben. Egyrészt kíváncsiak arra, hogy ez mit hoz ki a másikból. A gyerekek sokszor nem gondolkodnak e téren mélyen. Amikor megbántanak másokat ezzel, valamelyest konstatálják, hogy valószínűleg bántóak voltak, aztán újra és újra távol tartják maguktól a másikat a ’be nem engedés’ védőpajzsával. Egyszer-egyszer talán le is engednék ezt a pajzsot és figyelik a helyzeteket, azt, ahogy a másik reagál, és talán azt is idegenkedve és nem értve nézik, hogy a korábban bántalmazottnak most mi a baja, miért nem közeledik ő? És végül újra felveszik a megszokott, be nem engedés pajzsát, és már csak heccből is ugrasztanak, hogy ezáltal stabilizálják azt a kört, amibe ők viszont beletartoznak. Azonban nem mindenki bántalmaz ebből a belső körből. Van, aki közömbösen figyel, van akit nagyon enyhén zavar, de végső soron nem érdekli. Van, akit jobban zavar, és szólna hogy: ’NE!’, de nehezen talál ennek hangot, és van, aki egész mással foglalkozik, bár a belső körbe van, úgy marad távol, hogy hátat fordít ezeknek a helyzeteknek, és arra figyel ami neki jó, ott játszik, foglalatoskodik, ahol neki jó.

És hogy miért pont bizonyos embereket kezd el egy gyerekközönség ugratni és kizárni? Vannak olyan gyerekek, akik nincsenek olyan jól. Hogy miért? Lehet bármilyen oka. De hordoznak a szívükben és a lelkükben egyfajta szomorúságot, mintha a vállukon olyan terhek lennének, amiket megszoktak, hogy nyomják őket. A lényüket be tudja tölteni ez a lehangoltság, és amikor szívesen kapcsolódnának, arra is rányomja a bélyegét ez az alapvető nehezített háttér. Tehát szívesen kapcsolódnak, és van, akihez lehet is, és tudnak is, de a háttérben húzódó szomorúság megmarad. Ez valóban okot ad a többi gyereknek arra, hogy kipécézzék? Azok a gyerekek, akik áradóbbak, akik stabilak és az erejüket jól használják, figyelik egymást és ezt a lehangolt energiát is figyelik. A gyerekek alapvetően mindenkihez viszonyulnak valahogy, figyelik és keresik a helyüket a csoportban. Akinek a személyisége valamiért a bullyingre hajlamos az minden gyereket figyelni fog ebből a szemszögből. Mindenkiben keresni fogja a kikezdhető pontot. Ezt a saját stílusában, legyen az direkt túlzott ugratás, szándékos erőfitogtatás, csúfolódás, hencegés, vagy bármi, a saját gyermeki, még a tetteinek következményeit nem túl jól mérlegelő szintjén teszi. A gyerekek a csoportban  megalkotott helyzetüknek és a bennük rejlő energiáknak, -mint alakuló személyiség, otthoni hatások,  az eddigi életük lenyomatai- a kivetülései. Fontos dolog megjegyezni, hogy túl sokat tényleg nem feltétlenül gondolkodnak ezeken a dolgokon, hogy mi miért hogyan nyilvánul meg bennük, egyszerűen csak megnyilvánul.

Holnap a helyzet feldolgozásáról, megoldási lehetőségeiről fogok írni.

  A félelmeinkkel való megküzdés Kedvesek! Kis időre szüneteltetnem kellett a bejegyzéseimet, ahogy a személyes életem nagyon sok időt kíván...